Rozumiem
Twoje problemy
Potrzebujesz „świętego spokoju”
Na pewnym etapie nie zdołasz wszystkiego dźwigać samodzielnie i już wiesz, że „koń pociągowy” może działać tylko przez jakiś czas, gdyż na dłuższą metę to nie ma najmniejszych szans powodzenia. Absolutnie żadna organizacja nie może polegać tylko i wyłącznie na jednej osobie! Nie chcesz odczuwać ciągłego zmęczenia i myśleć o wszystkim za wszystkich. Chcesz mieć pewność, że praca będzie płynna i skuteczna. Jeśli chcesz rozwijać swoją inicjatywę, musisz od samego początku budować system organizacyjny.
Potrzebujesz rozwijać swoją inicjatywę
Organizowanie organizacji jest bardzo ważne, ale na samym końcu jej twórców i odbiorców nie interesuje to jak jest ona poukładana, interesuje ich produkt lub usługa. Absolutnie żadna organizacja nie może przekładać organizowania ponad to, co robi! Nie chcesz ciągle wracać do tych samych problemów, które już były przez Ciebie przerabiane. Chcesz, aby każda skuteczna inwestycja w Twoją inicjatywę zostawała w niej na zawsze. Jeśli chcesz rozwijać swoją inicjatywę, musisz od samego początku budować spójny system organizacyjny.
Potrzebujesz rozwiązania „szytego na miarę”
Mamy klasyczne zarządzanie projektami, lean management, agile, CMMI oraz całą rzeszę mniej lub bardziej popularnych metod i narzędzi. Absolutnie żadna organizacja nie może pozwolić sobie na bałagan organizacyjny! Nie chcesz zamieniać swojej organizacji w hybrydowego potworka poprzez bezmyślne kopiowanie „sprawdzonych rozwiązań”. Chcesz aktywnie używać osiągnięć nauk biznesowych, by budować dedykowane rozwiązania. Jeśli chcesz rozwijać swoją inicjatywę, musisz od samego początku budować spójny i responsywny system organizacyjny.
Potrzebujesz podejścia, które jest zakorzenione głębiej niż tylko w naukach biznesowych.
Potrzebujesz zuniformizowanego modelu, który pozwoli Ci wydobywać potencjał Twojej organizacji.
Potrzebujesz Modelu Dedykowanych Systemów.
Model Dedykowanych Systemów
Model Dedykowanych Systemów (MDS) to moja autorska metoda przeznaczona do projektowania, budowania, wdrażania, utrzymywania, rozwijania oraz automatyzowania systemów organizacyjnych (ang. framework). Dla właścicieli i liderów stanowi kompas, który pozwala pewnie nawigować w gąszczu zależności problemów biznesowych, procesów organizacyjnych, ról, struktur, mechanizmów, infrastruktury oraz oczekiwanych rezultatów.
Jeśli kiedykolwiek zastanawiał_ś się nad tym jak zorganizować swoją firmę i/lub organizację w taki sposób, aby faktycznie działała, MDS jest odpowiedzią na Twoje pytanie.
Chcesz lepiej zrozumieć organizowanie?
Mój kanał na YouTube poświęcony jest budowaniu systemów organizacyjnych. Znajdziesz tam mnóstwo praktycznych przykładów i pragmatycznej teorii.
Od strony wykonawstwa wszystko skoncentrowane jest wokół sprawdzonych praktyk biznesowych, a od strony intelektualnej – wokół ogólnej teorii systemów, socjologii, cebernetyki i nauk społecznych.
Wejdź i zobacz jak treść tego kanału może Ci pomóc w osiąganiu lepszych wyników.
Problem – bijące serce MDS
Każdy muzyk zawodowy posiada instrument muzyczny, ale kupno instrumentu muzycznego nie czyni nas zawodowym muzykiem. Taki styl myślenia to błąd myślenia przyczynowego i choć ten ciąg przyczynowo-skutkowy wydaje się wszystkim absolutnie zrozumiały, niewiarygodne jak często spotykane jest jego popełnianie w biznesie i przywództwie. Firmy zamiast rozwiązywać problemy, rozwiązują rezultaty problemów, a następnie dziwią się „dlaczego to nie działa?”. MDS jasno i konkretnie identyfikuje i nazywa problem(y) danego systemu organizacyjnego.
Procesy
Nikt nie lubi, gdy idąc do kina na film ktoś zdradza jego zakończenie. Nie bez kozery filmy, utwory muzyczne lub powieści mają swoją określoną kolejność. Zupełnie tak samo jest z procesami – działania organizacyjne po prostu muszą być poukładane. To, co nadal zaskakuje, to fakt, że firmy i organizacje wciąż nie zdają sobie sprawy z tego jak dokładnie wyglądają ich procesy i zostawiają je samym sobie licząc na to, że „jakoś to będzie”. MDS odkrywa, uwidacznia i poprawia procesy organizacyjne.
Role
Największym koszmarem każdego nowego pracownika jest zrozumienie co właściwie ma robić. Podczas początków swojej podróży w firmie otrzymuje mnóstwo, nierzadko sprzecznych ze sobą, komunikatów na temat swojego stanowiska pracy. Bardzo często zdarza się również, że w ramach swoich działań ma pełnić różne role. Role, które nie są zdefiniowane, a już na pewno nie są związane z problemem, który rozwiązuje firma. Możemy sobie tylko wyobrażać ile negatywnych konsekwencji niesie to ze sobą w perspektywie długoterminowej. MDS klaruje role i „podpina” je pod problem.
Struktury
„OK! Jesteśmy wszyscy… yyy… to co właściwie powinniśmy tu zrobić?” – to zdanie, którego nikt w firmach nie wymawia głośno, ale które znane jest wszystkim. W trakcie codziennych działań operacyjnych napotykamy na różne wyzwania, a do ich pokonywania potrzebne są określone ramy postępowania. Te ramy trzeba albo wdrożyć z zewnątrz, albo zbudować od zera. Niestety to wciąż zaskakujące, że firmy w ogóle nie dbają o rozwój swojej metodologii pracy. MDS buduje sensowny portfel formatów spotkań, które zawsze odpowiadają potrzebom problemu.
Regulatory
Organizacje to tzw. systemy otwarte, a więc takie, które do swojego funkcjonowania potrzebują energii z zewnątrz. Pragnieniem każdej organizacji jest homeostaza, a więc stan równowagi. Wyzwanie polega na tym, że do utrzymywania homeostazy potrzebne jest zakłócanie systemów niższego rzędu (heterostaza). Konsekwencja działania tych dwóch sił to wciąż dynamicznie działający system organizacyjny. MDS wdraża mechanizmy, które na bieżąco regulują ciśnienie w systemie organizacyjnym dbając tym samym o jego higienę.
Infrastruktura
Chyba każdy z nas w dzieciństwie bawił się w głuchy telefon oraz doświadczył tego jak bardzo wypaczona potrafi być pierwotna informacja. Gorzej jeśli poszukujemy określonej wiedzy w organizacji, która podawana „od ucha do ucha” zdążyła się już tak zmodyfikować, że zupełnie nie spełnia swojej pierwotnej misji. Niestety, ale zarządzanie wiedzą to nadal bardzo często pięta achillesowa wielu organizacji, a przecież nie musi tak być! MDS dba o konkretną infrastrukturę, która wszystkim zapewnia dostęp do informacji i narzędzi prosto ze źródła.
Rezultat
„Jeżeli drabina opiera się o niewłaściwą ścianę, każdy kolejny szczebel, który pokonujemy tylko szybciej zabiera nas w niewłaściwe miejsce” – S. R. Covey. Jeżeli nie wiemy jakich konkretnych rezultatów oczekuiwać od swojego systemu organizacyjnego, nie powinniśmy być zaskoczeni tym, że nie działa. Niestety firmy nierzadko tylko „mniej-więcej” wiedzą czego się spodziewać od samych siebie, a przy okazji gubią lub marginalizują mnóstwo wartości, która powstaje jako produkt uboczny ich działań. Tylko zdrowy system wytwarza zdrowy rezultat – i po to właśnie jest MDS.