Rekomenduję sprawdzoną literaturę…
Gamestorming. Gry biznesowe dla Innowatorów
Dave Gray, Sunni Brown, James Macanufo
Jeśli szukacie książki, która zawierałaby mnóstwo sprawdzonych praktyk oraz pomysłów na to jak zorganizować efektywne spotkania (np. cotygodniowe zgranie zespołu), warsztaty (np. warsztaty produktowe z klientem), szkolenia lub nawet poszczególne bloki konferencji, to „Gamestorming. Gry biznesowe dla Innowatorów” jest tym, czego potrzebujecie. Książka zawiera mnóstwo scenariuszy gier biznesowych, które są świetnie opracowane i rozwiążą niemalże każde wyzwanie, przed którym stoi lider.
Od celu do wyniku. Siła mechanizmów katalitycznych w biznesie
Jim Collins
„Od celu do wyniku. Siła mechanizmów katalitycznych w biznesie” to bardzo krótka, ale zarazem bardzo treściwa publikacja na temat budowania wewnątrz organizacji mechanizmów katalitycznych, które doprowadzają do przyspieszania działania firm oraz realizacji ich celów. „Mechanizmy katalityczne to mobilizujące narzędzia menedżerskie, które łączą bieguny ambicji i realizacji, to kluczowe ogniwa pomiędzy naszymi pobudkami a skutecznym działaniem, to instrumenty, które pozwalają liderom przekształcać wzniosłe aspiracje w konkretną rzeczywistość.”
Ogólna teoria systemów. Podstawy, rozwój, zastosowania
Ludwig von Bertalanffy
Książka, od której „wszystko” się zaczęło. „Ogólna teoria systemów. Podstawy, rozwój, zastosowania” to rezultat wieloletnich poszukiwań Ludwiga von Bertalanffy’ego, które oficjalnie zaczęły się od przedstawienia w 1937r. w Chicago rewolucyjnej wówczas idei „traktowania organizmów jako zorganizowanych całości o charakterze dynamicznym”, a zaczęły wieńczyć się w 1954r. założeniem „Society for General Systems Theory”. Jest to lektura, która może bywać trudna w odbiorze, ale dla doświadczonych managerów oraz przedsiębiorców (z merytorycznymi korzeniami w naukach społecznych) na pewno będzie stanowić skarbnicę wiedzy na temat tego jak funkcjonuje organizacja oraz jak mogą wykorzystać to dla swoich benefitów.
Scrum. Czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej
Jeff Sutherland
Książka Jeffa Sutherlanda, jednego z twórców frameworka Scrum, to pasjonująca i lekka lektura na temat korzeni tej metody pracy, która szturmem wzięła cały świat. Rosnąca popularność Scruma wiąże się również z rosnącą ilością kontrowersji, które narastają wokół niego. Pozycję „Scrum. Czyli jak robić dwa razy więcej dwa razy szybciej” polecam na początek swojej przygody z tą metodą, albowiem będzie stanowiła bardzo wdzięczne wprowadzenie do jej świata.
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
Serdecznie polecam wizyty w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ), gdzie na II-gim piętrze jest mnóstwo książek z takich dziedzin jak biznes i zarządzanie.
Warto nadmienić, że biblioteka ta ma wiele egzemplarzy rzadko spotykanych i ciężko dostępnych książek.
Jeśli jesteś absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, zainteresuj się kartą absolwenta.